T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sinop İl Sağlık Müdürlüğü Ayancık Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sinop İl Sağlık Müdürlüğü Ayancık Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Yoğun Bakım Kuralları

Güncelleme Tarihi: 11/03/2020

refakat.jpg
YOĞUN BAKIM ZİYARETÇİ GİRİŞ-ÇIKIŞ KURALLARI

                       
YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE HER GÜN SAAT 12:00-14:00 ARASI BİRİNCİ DERECE HASTA YAKINLARININ 30 DAKİKAYI GEÇMEYECEK ŞEKİLDE KISA SÜRELİ OLARAK HASTALARINI ZİYARET ETMELERİ SAĞLANIR.

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ ÖZEL BAKIM GEREKTİREN HASTALARIN YATTIĞI BÖLÜMLERDİR. ZİYARETÇİ SAYISININ VE SÜRESİNİN KISITLANMASI HASTALARIMIZIN İYİLİĞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR.

YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİNİN TEK YATAKLI OLMADIĞI VE  BAŞKA HASTALARINDA TEDAVİ OLMAK İÇİN YATTIĞINDAN DOLAYI ;HASTALARDAN HERHANGİ BİRİSİ AÇISINDAN UYGUN OLMADIĞINDA ZİYARETÇİ SAATİ GELMESİNE RAĞMEN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE ZİYARETÇİ K KABULÜ GECİKEBİLİR.

ZİYARET ÖNCESİ  ZİYARETÇİLERE  YOĞUN BAKIM HEMŞİRESİ TARAFINDAN GEREKLİ BİLGELENDİRMELER YAPILACAKTIR.ZİYARETÇİ KENDİ HASTASI DIŞINDA BAŞKA HASTALARA VE HASTA BAKIM MALZEMELERİNE TEMAS ETMEMESİ GEREKMEKTEDİR.

İZOLASYONDAKİ  HASTAYI  ZİYARET  EDECEK  ZİYARETÇİLER  YOĞUN  BAKIM  HEMŞİRESİNİN BİLGELENDİRDİĞİ ŞEKİLDE İZOLASYON KURALLARINA UYMALI VE UYGUN KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMANI KULLANMALIDIR.

ZİYARET SAATLERİNDE, HASTA MAHREMİYET  ESASLARINA ÖZELLİKLE DİKKAT EDİLMEKTEDİR.

HASTALIK YAPAN MİKROPLARIN EN ÇOK ELLERİMİZ YOLUYLA GEÇTİĞİ TÜM DÜNYADA GEÇERLİ BİR GERÇEKTİR. BU NEDENLE YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE GİRİŞ-ÇIKIŞLARDA ELLERİMİZİ MUTLAKA YIKAMALI VEYA SAĞLIK PERSONELİNİN GÖSTERDİĞİ ŞEKİLDE EL DEZENFAKTANI KULLANARAK ELLERİMİZİ DEZENFEKTE ETMELİYİZ.

YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİNDE CEP TELEFONU,VİDEO,KAMERA GİBİ ARAÇLARLA GÖRÜNTÜ ALINMASINA İZİN VERİLMEZ. 

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE GİRİLİRKEN, İZOLASYON  UYGULANAN DURUMLARDA RUTİN OLARAK HASTA  YAKINLARININ MUTLAKA ÖNLÜK,BONE VE GALOŞ GİYMELERİ GEREKMEKTEDİR. 

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE OLASI ACİL BİR MÜDAHALE DURUMUNDA HASTA ZİYARETİNE İZİN VERİLMEMEKTEDİR.

YOĞUN BAKIMA 10 YAŞ ALTI ÇOCUK ZİYARETÇİ KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

BULAŞICI HASTALIĞI OLANLAR VEYA BUŞAŞICI HASTALIĞI OLAN BİR KİŞİYLE YAKIN ZAMANDA TEMAS ETTİĞİ BİLİNENLER, ATEŞ,BURUN AKINTISI,ÖKSÜRÜK, İSHAL,KUSMA VE ENFEKSİYÖZ DERMATİDİ OLAN KİŞİLER ZİYARETÇİ OLARAK KABUL EDİLMEZLER. ANCAK ZİYARETİN KRİTİK ÖNEMİ OLMASI DURUMUNDA,İLGİLİ HEKİMİN İZNİ İLE ,ZİYARETÇİNİN MASKE KULLANARAK VE EL HİJYENİ SAĞLAYARAK  ZİYARETİNE İZİN VERİLMEKTEDİR.

TOPLUMDA SALGIN VARLIĞINDA ZİYARETÇİ KISITLAMASI YAPILABİLİR.
ZİYARETLERDE YOĞUN BAKIM HASTALARININ TAKİP VE TEDAVİLERİNİ AKSATMAMAK,DİĞER HASTALARI TEDİRGİN VE RAHATSIZ ETMEMEK İÇİN; SAĞLIK PERSONELİNİN YÖNLENDİRMELERİNE UYMANIZ GEREKMEKTEDİR.

ÇOĞUL DİRENÇLİ MİKROORGANİZMALARIN YOĞUN OLDUĞU DURUMLARDA; ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİNCE;KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMAN KULLANIMI İLE İLGİLİ KURALLAR YENİDEN DÜZENLENMEKTEDİR.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ BASKILANMIŞ HASTALARIN ZİYARETİNE DOKTORU KARAR VERİR.UYGUN BULUNMADIĞINDA BU HASTALAR İÇİN ZİYARETÇİ KABUL EDİLEMEZ.